Digitalni RVG i Ortopan

Poliklinika IDENT opremljena je suvremenom radiološkom opremom koja omogućuje visokokvalitetnu, brzu i preciznu dijagnostiku.
Svojim pacijentima nudimo kompletnu uslugu rendgenskog snimanja, bilo pojedinih zuba ili cijele čeljusti. Na taj način pacijent može dobiti cjelovitu uslugu na jednome mjestu, bez potrebe za odlaskom u specijalizirane ustanove.

U ordinaciji se koristimo RVG senzorom, kao i 3D digitalnim ortopanomografskim uređajem za dijagnostiku i liječenje. Takav pristup i način snimanja pruža nam precizniju dijagnostiku, bolju komunikaciju s pacijentom te manju dozu zračenja pri snimanju. Zbog izrazito niske ekspozicije, zaštita pacijenata je do četiri puta bolja nego pri klasičnom RTG snimanju.
Snimke se isporučuju na digitalnom mediju (CD-u) i putem e-maila na vašu adresu ili drugom liječniku na analizu.
Naruči se
Što znači izraz „digitalni RVGˮ?
RVG je u stomatologiji kratica za radioviziografiju, a označava način snimanja i dijagnostike. Izraz „digitalni RVG” označava snimanje na digitalni senzor s prikazom slike na računalnom ekranu umjesto na klasičnom negativ filmu.
Ovakva metoda je bolja jer se za snimanje koriste manje doze zračenja, što je ujedno i najveća prednost u odnosu na klasično snimanje. Također, računalna obrada RVG snimaka stomatologu pruža jasniju i precizniju sliku, bolju dijagnostiku, a time i bolji rezultat liječenja.
Zašto je digitalna snimka bolja od snimke na klasičnom filmu?
Današnje metode RVG snimanja pomoću digitalnih senzora pružaju kvalitetniju snimku, uz znatno manju dozu zračenja potrebnog za snimanje jednog ili više zuba. Za pacijenta je to velika prednost jer se za snimanje digitalnom tehnikom koriste doze zračenja i do četiri puta manje od doza potrebnih za snimanje na film.
Također, snimka na računalu je puno jasnija, može se prikazati preko cijelog ekrana (uvećanje cijele slike ili pojedinih dijelova) te se uz pomoć raznih alata može naknadno obrađivati. Sve te metode pružaju stomatologu jasniju sliku o potencijalnim problemima te omogućavaju točniju dijagnozu i kvalitetnije donošenje konačnih odluka. Stoga je danas digitalno RVG snimanje u stomatologiji standard, a ne samo opcija za pojedince.
Što znači izraz „digitalna ortopanska snimkaˮ, odnosno digitalni ortopan?
Digitalni ortopan predstavlja suvremenu varijantu klasičnog ortopana za snimanje cijele čeljusti. Njegova je velika prednost što je bitno smanjena količina zračenja i omogućuje trenutni prikaz slike na zaslonu računala. Snimka se trajno arhivira u našu bazu podataka na računalu, odakle je u svakom trenutku dostupna; možemo je pohraniti na CD, prenositi putem USB memorije ili slati elektroničkom poštom.
Snimka ima visoku preciznost svih prikazanih struktura, što nam omogućava lakše uočavanje više detalja i bolje postavljanje dijagnoze u odnosu na klasične snimke. Jasno su vidljivi patološki procesi oko svih korijena zuba, stanje kosti u slučajevima parodontitisa, karijesne lezije na zubima, a lakše je i implantološko planiranje. Dijagnostički gledano, ovo je najvažnija snimka za pravodobno otkrivanje bolesti zuba i okolnih struktura.
Smiju li trudnice snimati zube?
Prije svega, vaš stomatolog svakako mora znati za trudnoću prije snimanja, neovisno o stupnju trudnoće. Postoje razne opcije snimanja (s puno manjom dozom), kao i opcije zaštite od zračenja (s olovnom pregačom te zaštitom za vrat i štitnu žlijezdu), od kojih neke mogu biti dopuštene i u trudnoći.
No stomatolog će procijeniti je li pogodno napraviti snimku s obzirom na sve okolnosti i biološko, odnosno zdravstveno stanje trudnice.
Je li snimanje bolno?
Nije. Radiološko snimanje, bilo pojedinog zuba ili cijele čeljusti, potpuno je bezbolan i brz proces. Snimanje pojedinog zuba traje svega nekoliko sekundi, a cijele čeljusti 12 – 15 sekundi.
Je li radiološko snimanje zubi štetno za djecu?
Za svakog pacijenta, pa tako i za djecu, određuju se individualni parametri snimanja. Posebno pazimo na pasivnu sigurnost svih pacijenata, pa tako i djece. S obzirom na fizičku strukturu i oblik čeljusti, stomatolog će odrediti optimalnu dozu zračenja kako bi se uz što manje zračenje dobila odgovarajuća snimka.
Također, za snimanje svakog pacijenta, a posebno djece, koristi se zaštita, odnosno olovne pregače kojima se štite ostali dijelovi tijela od nepotrebnog sekundarnog zračenja. Vaš stomatolog će vam rado pružiti više informacija o tehnikama snimanja, te o svim mjerama zaštite prilikom radiološkog snimanja.
Mogu li se u vašoj ordinaciji napraviti sve vrste snimaka?
U našoj poliklinici se nije potrebno posebno naručivati ili čekati snimke jer su gotove odmah. Svaki pacijent dobije snimku na CD mediju te na radiološkom filmu. Ako je potrebno, snimku možemo poslati i e-mailom na željenu adresu.
Koliko stoji snimanje pojedinog zuba, a koliko cijele čeljusti?
Cijene usluga snimanja, kao i svih ostalih usluga, možete pogledati na našem službenom cjeniku.